Želim da vam pokažem kako su se naše dame nekada oblačile. Krajem avgusta 2015. je u Biljardi na Cetinju održana izložba odjevnih predmeta koje su se nosile na crnogorskom dvoru.
Elegancija na visokom nivou
Autorke izložbe „Evropska moda na crnogorskom dvoru“ su bile Tatjana Jović, Maja Dragićević Roganović, Ljiljana Đurišić i Tatjana Rajković.
Na izložbi je prezentirana kolekcija odjeće iz fonda Muzeja kralja Nikole, koja kroz emancipovanost pojedinih članova vladarske porodice, oslikava kulturne prilike i društvene promjene u Crnoj Gori na prelazu iz XIX u XX vijek.
Najveći dio prezentirane kolekcije čine primjerci iz garderobe crnogorskih knjaginjica Ksenije i Vjere i snahâ, knjaginja Milice-Jute i Natalije – Lili, koje su slijedile evropsku modu. Svečane haljine iz muzejske kolekcije odraz su njihovog suptilnog ukusa, visokog društvenog statusa i standarda, kao i svjedočanstvo modernog stila odijevanja u evropskim metropolama na početku XX vijeka. Haljine su nabavljane u modnim salonima “E. & G. Spitzer”,Christoph Drecoll, Jacques Doucet-a, Gustava Beer-a i Paul Poiret.
.
Interesantni su i primjerci odjeće za “kostimirane” balove, kao i kompleti dnevne i putničke garderobe. Raskošniji komadi ove garderobe nabavljani su u renomiranim modnim kućama (G.&.E. Spitzer, Beer, Doucet, Nicaud & C-ie) i velikim trgovinama konfekcijske robe u inostranstvu – Laides Tailors, A. Gerf & A. Veys, Pariz, Maison Strom Schneider & C-ie Taiilleurs Scandinaves, Pariz, Nica; Grande magasine de la paix F. Gouder Monte Carlo, Mode e confezioni Rinaldine Nipote, Firenca, Tailleurs pour dames Old England Pariz; Laides blouse Harrods, London i Georgette Duelier, Pariz – šeširi).
(Tekst je preuzet iz kataloga, a autor istog je i koautorka izložbe: Tatjana Jović, etnolog)………………..
Pripremila: Jelena Petrović